Skip to Content

$30 Weekly Shopping and Menu 7-9-18

Sharing is caring!

Can you eat for $30 a week? Look at this family of 3's temporary low grocery budget with a grocery list, menu, and frugal recipes! Week of: 7-9-18.

I’m making some changes for the unforeseeable future!

In case you missed it last week, John is currently unemployed and looking for a new job. In order to make sure our money stretches as much as possible, I’ve lowered our grocery budget from $75 a week down to $30 a week. We’ve done it before and I’m interested in seeing how we’ll do again this time!

Here are some things to consider when reading my grocery posts from here on out:

  • I’ve lowered our grocery budget by choice. We’ve chosen not to pursue government assistance.
  • My pantry contains essentials such as rice, pasta, peanut butter, and baking items, as well as a little meat in the freezer. You may not be able to recreate this menu for $30 as I’m not exactly starting from scratch every week.
  • I’m buying whole foods as much as possible- I won’t be perfect, but I’ll do what I can with the money we have.
  • My menu may have more vegetarian meals, or just less meat in general- But I still aim to keep my diet high-protein due to my workouts, which is why you’ll see lots of Greek yogurt, eggs, and cottage cheese.

With all that being said, this week went well! Part of it is because I had an extra $9.00 from last week. I was going to buy chicken but it wasn’t on sale, so that helped with buying vanilla extract and a couple other things we had run out of. Next week may be closer to $30. Here’s what I bought this week:


Can you eat for $30 a week? Look at this family of 3's temporary low grocery budget with a grocery list, menu, and frugal recipes! Week of: 7-9-18.

Meijer

Crest kids toothpaste: $2.59
Panko bread crumbs: $1.69

Total: $2.46 after a $2.00 reward I got last week


Can you eat for $30 a week? Look at this family of 3's temporary low grocery budget with a grocery list, menu, and frugal recipes! Week of: 7-9-18.

Aldi

2 cans crushed tomatoes: $.79 each
2 packages zucchini: $1.11 each
Rolled oats: $2.39
Tomato sauce: $.25
Cottage cheese: $1.79
Greek yogurt: $3.49
2 cans tuna: $.78
2 gallons milk: $1.07
Tomato paste: $.39
Brown sugar: $1.29
2 packages strawberries: $.99 each
Vanilla extract: $3.55
Yellow onions, 3-pound bag: $1.29
Eggs: $.48
Block of Colby cheese: $1.69
Pretzels: $.59
Cabbage: $1.29
2 cans diced tomatoes: $.45 each
Hot sauce: $.85
Sweet potatoes, 3-pound bag: $1.79
Bananas, 2.53 pounds: $.51
Crisp rice cereal: $1.19

Total: $33.41
Weekly Total: $35.87. I had a small overage from last week and I still have an extra $3.00 to carry over into next week.


Menu

Lunch is always leftovers. Items marked with an asterisk (*) were purchased in previous weeks.

Dinner
Tuna patties, frozen vegetables*, roasted sweet potatoes
Pasta* with meat sauce*, frozen veggies*- The sauce is just crushed tomatoes, tomato paste, and spices with a half pound of ground beef from the freezer.
Unstuffed cabbage– Using the other half pound of ground beef from my freezer, and adding rice*
Small group- Making 2 loaves Crusty French Bread
Banana pancakes
Kings Island date night- We eat for free there
Leftovers

Breakfast
Leftover biscuits and gravy casserole from last week
Banana Pancakes
Oatmeal- Oats, milk, PBFit powder, and bananas/strawberries

Miscellaneous
Homemade Clif Bars– I’m addicted, but don’t want to pay 88 cents to a dollar each! I’ve committed to not buying snack bars until our budget goes up- which if you know me, may be the hardest part of eating on a low budget!

What’s on your menu this week? Share in the comments below!

Carlee

Friday 13th of July 2018

Your aldi is much cheaper than mine :( gallon of milk is 2.57 in Massachusetts. Eggs also 2.00, bananas 0.44 c a pound, tomato sauce 1.99 a jar, pretzels are 1.99, and strawberries 1.89 a carton. Geez, I wish we had these prices.

Joan

Sunday 15th of July 2018

I am in Ontario, Canada. Our prices are higher yet. Milk is around 4.00, Bananas are .56. It is hard to find bread under 3.00, chicken leg quarters 1.99 on sale. My husband is going into a nursing home so that will take his pension. I will have a very small grocery budget. I have done it before & can do it again.

Jaime

Saturday 14th of July 2018

Ouch! It's amazing how much the prices change depending on where you live!

Rhashell

Monday 9th of July 2018

Great job in making due with what you have! I love others that choose to live without assistance. God bless

Jaime

Monday 9th of July 2018

Thanks Rhashell, I appreciate it!

Michelle

Monday 9th of July 2018

Considering how much we all pay in taxes I think you should get any monetary assistance you guys are entitled too ? . Just my 2 cents . Have a great day!

Jaime

Monday 9th of July 2018

Thanks, Michelle! =) We have a good emergency fund so if I feel like we're not eating enough, it won't hurt us to take out extra money. I know that assistance can be very helpful, though!

CRISTINA

Monday 9th of July 2018

Thank you for the clif bar recipe. I'm going to try that out this week. We are on a lowered grocery budget as well. Thanks to my freezer and pantry, I think we'll do ok : )

Jaime

Monday 9th of July 2018

Good luck, Cristina! I made the Clif Bars today; and although I haven't eaten one yet, they seem to be holding up pretty well and aren't crumbly. I'll be eating one tomorrow!

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.