Skip to Content

20 More $5.00 Frugal Dinners

Sharing is caring!

Image of pasta with the title "20 More Dinners That Cost 5 Dollars or Less"

Looking for cheap dinner ideas? Here are 20 more dinners that cost 5 dollar or less, with recipes and cost breakdown!

Welcome to my second edition of 20 Dinners That Cost 5 Dollars or Less! My first edition is the second most popular post on my blog: 20 Dinners That Cost 5 Dollars or Less. I totally revamped my list this time around to include more recipes!

In my last post, I tried to keep the entire cost of dinner under 5 dollars. Meaning, if you wanted tuna melts for dinner, I included the entire loaf of bread and a whole bag of cheese in the cost.

With this post, I only added up the cost of ingredients just for that recipe. So some of these will come out to more than $5.00 at first, but you can use what’s left over to create more dinners, saving more money! These prices are based on what I find at Aldi, so your mileage may vary.

Also, the list below only includes the main entree. Add a couple fresh vegetables for a more well-rounded meal! Take your time and hopefully you’ll come out with more meal ideas and motivation to keep it simple and cheap!


20 More Dinners That Cost 5 Dollars or Less

Meatballs

  • 1 pound ground beef: $2.59
  • Parmesan cheese: $.30
  • Bread crumbs: $.30
  • Milk: $.10
  • Seasonings: $.10
  • Total: $3.39

Pepperoni pizza bites

  • Flour: $.07
  • Baking powder: $.02
  • Milk: $.14
  • Egg: $.13
  • Parmesan cheese: $.60
  • Mozzarella cheese: $.52
  • Pizza sauce: $1.00
  • Pepperoni: $2.29
  • Seasonings: $.20
  • Total: $4.97

Pizza quesadillas

  • Tortillas: $1.79
  • Pizza sauce: $1.00
  • Pepperoni: $1.00 (Half the bag)
  • Mozzarella cheese: $1.00 (2 cups)
  • Total: $4.79
Image of biscuits and gravy on a plate

Biscuits and gravy

  • Biscuits: $1.39 (or much less if you make your own!)
  • Ground sausage: $1.99
  • Flour: $.04
  • Milk: $.28
  • Total: $3.70

Red beans and rice

  • Wild rice: $1.20
  • Kidney beans: $.59
  • Half an onion: $.20
  • Chicken broth: $.50
  • Diced tomatoes: $.55
  • $3.04

Homemade chicken nuggets

  • 1 pound chicken breast: $1.89
  • Panko bread crumbs: $.35
  • Parmesan cheese: $.41
  • Oil: $.05
  • Flour: $.05
  • Eggs: $.26
  • Total: $3.01

Garlic bread pizza

  • Garlic toast: $1.79
  • Pizza sauce: $1.00
  • Pepperoni: $1.00 (Half the bag)
  • Mozzarella cheese: $1.00
  • Total: $4.79

Enchilada crescents

  • Ground beef: $1.30 (Half pound)
  • Green chiles: $1.00
  • Enchilada sauce: $1.00
  • Crescent rolls: $1.39
  • Shredded cheese: $1.00
  • Total: $5.69

Bean and cheese burritos

  • Refried beans: $2.00 (Recipe for homemade beans is above)
  • Tortilla shells: $2.78
  • Cheese: $.50
  • Total: $5.28

Ham and cheese foldovers

  • Puff pastry: $2.00
  • Ham: $2.00
  • Cheese: $.50
  • Egg: $.13
  • Total: $4.63

Chicken and rice casserole

  • Chicken: $3
  • Rice: $.50
  • Cream of mushroom soup: $.65
  • Shredded cheese: $.50
  • Total: $4.65

One Pot BBQ Chicken Pasta

  • Bacon: $.75
  • Chicken: $1.88
  • Garlic: $.05
  • Onion: $.25
  • Chicken broth: $.50
  • Diced tomatoes: $.55
  • Milk: $.10
  • Pasta: $1
  • BBQ sauce: $.25
  • Shredded cheese: $.50
  • Total: $5.83

Sour Cream Enchiladas

  • Sour cream: $.50
  • Tortillas: $1.39
  • Shredded cheese: $1.00
  • Enchilada sauce: $1.00
  • Total: $3.89

Chicken Noodle Soup Casserole

  • Pasta: $.75
  • Bay leaves: $.10
  • Butter: $.33
  • Celery: $.30
  • Carrots: $.30
  • Garlic: $.10
  • Flour: $.05
  • Milk: $.11
  • Chicken: $1.88
  • Shredded cheese: $.75
  • Total: $4.67

Muffin Tin Cheeseburgers

  • Butter: $.11
  • Buns: $1.00
  • Bacon: $.30
  • Ground beef: $2.59
  • Onion: $.20
  • Cheese: $1
  • Ketchup: $.05
  • Relish: $.05
  • Total: $5.30

“Poverty Meal”/Goulash

  • Onion: $.30
  • Garlic: $.05
  • Olive oil: $.02
  • Ground beef: $2.59
  • Stewed tomatoes: $1.10
  • Macaroni: $.50 (Half a box)
  • Total: $4.56

Chili Dog Casserole

  • Buns: $1.00
  • Hot dogs: $1.00
  • Chili: $1.00
  • Shredded cheese: $1.00
  • Total: $4.00

Pulled Pork Sandwiches

  • Pork: $3.00
  • Onion: $.20
  • BBQ sauce: $.50
  • Garlic: $.05
  • Buns: $1.00
  • Total: $4.75

Hawaiian Fried Rice

  • Ham: $1.50
  • Onion: $.30
  • Bell pepper: $.60
  • Oil: $.05
  • Eggs: $.39
  • Rice: $.40
  • Pineapple: $1.00
  • Total: $4.24

Broccoli, Ham, and Mozzarella baked with Eggs

  • Broccoli: $1.79
  • Ham: $1.50
  • Mozzarella cheese: $.50
  • Eggs: $1.04
  • Total: $4.83

What are your favorite cheap dinners? Share in the comments below!

SaveWant more healthy meal ideas? Be sure to download my FREE Healthy Meal Plan!

Gran

Wednesday 19th of May 2021

Wow thanks for sharing these are great ideas.. Our western Canada prices are higher for sure but the recipes will still be less than regular. Much appreciated

Bernadette

Saturday 12th of December 2020

Tuscan ricotta pork bake 1 lb ground pork 2 c pasta 1 bottle marinara sauce 2- 4 cups spinach basil, garlic and oregano 1/4 c ricotta or cottage cheese Boil water then add pasta, brown meat add spices to taste. when meat is done add cheese and sauce drain pasta over spinach to wilt spinach. mix all together and place in a 9×13 pan. top with mozzarella and broil for 5 minutes

Jaime

Sunday 13th of December 2020

Ooh, that sounds so good! Thanks for sharing!

Ashley Anne Bell

Wednesday 16th of October 2019

So you consider nothing but meatballs to be a full dinner?? And how can you have a pulled pork sandwich with no bread? My family would never be satisfied with these "dinners".

a

Sunday 29th of December 2019

no need to be rude. I think these are great budget meals! I will definitely be trying some of these out! thanks for the recipes and ideas!

Jaime

Wednesday 16th of October 2019

Hey, thanks for catching my mistake with the bread! I'll put that in with the pulled pork sandwiches, thanks. =) Like I said in the beginning, the cost is for the main entree. Feel free to add your favorite vegetable to round things out!

Mary

Friday 27th of September 2019

If only chicken was 1.89 times that by 5 mouths to feed and chicken goes for a 1.99 a pound in ny tell me where to get those deala

Jaime

Friday 27th of September 2019

Oh gosh, we live in Ohio. =( I know that prices in New York can be higher! Sometimes if I want to stretch my chicken, I'll shred it and add it to a casserole. It's amazing how far one pound of chicken can go when you do that!

Dannelle Gay

Monday 14th of January 2019

Thanks for the great post!

The chili dog casserole link is bad - it should be http://operation40k.com/chili-dog-casserole/

Jaime

Monday 14th of January 2019

Thank you so much, Dannelle! I'll change it!

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.