Skip to Content

How We Ate for $37 a Week for a Year

Sharing is caring!

A report on how this family of 3 ate frugally, for $37 a week, for a full year. If you’re looking for cheap meal ideas or cheap dinners, read these tips!

If you’re reading this, you may be in the same position I was back in 2013. A new mom, transitioning to stay home with her newborn, and suddenly realizing you can’t breastfeed and have to put your baby on formula, an expensive and unexpected expense.

On top of all the emotional aspects of having a new baby, you now have to figure out where the money for the formula will come from and how you’ll make it.

This was an unfortunate reality for me and John after we had Allison, and we decided to take the money out of our grocery budget of $60 a week. We were left with $37 to live on for food and household items, and I wondered how we’d do it.

It wasn’t perfect, but we survived, and I want to outline exactly what we did for that entire year in hopes that I can encourage someone who might be in the same situation.

A few things to note before you read on:

Did we buy organic food? No.

Did we eat “clean”? No.

Did we at least try to eat healthy? Depends on what you call healthy. Keep in mind we were dealing with our first baby and all the hormones and depression that can sometimes go with that, so I ask that you read with an open mind and know that we’re much better now and can see what we eat in my grocery hauls on Youtube.

Most of the meals we made can be found in my new “Emergency Meals” e-book, which you can find here at a special discount!


cheap foods we Bought and Ate

Shopping cart filled with salsa and other groceries

The two main stores we shopped at during this time were Meijer and Aldi. Aldi was our heavy-hitter, where we bought most of the essentials, and Meijer was for the great coupon deals.

Here were some of the items that made its way into our grocery list most weeks:

Pasta: I only bought pasta when it was less than $1.00 per box. My stock-up price was 50 cents, and I would buy 4-5 boxes at a time.

Salad dressing: Our main vegetable and side item was salad, with cheese, croutons, and bacon bits (See above question about whether we ate healthy). I could get Kraft salad dressing for less than $1.00 after coupons, so it made for a cheap option.

Lunch meat: I distinctly remember one week where John said, “You have $18 this week for food. Can you do it?” Meijer had a Buy 8 Items, Get $8 off sale so I bought a lot of deli ham and bologna for something like $.69 each, along with boxes of Velveeta shells and cheese for $.99. We had macaroni and cheese, sandwiches, and wraps all week, but I was under budget!

Salsa, sour cream, enchilada sauce, tortilla shells: We ate a LOT of simple Mexican food, which consisted of any/all of the previously mentioned items as well as rice and home-cooked dried black beans. We’d eat them as tacos, burritos, quesadillas, enchiladas, or just a regular burrito bowl.

Kraft macaroni and cheese: Yep, I said it. We ate Kraft macaroni and cheese. It’s still one of our favorite brands and we’d eat it as a complete meal, sometimes adding cut-up hot dogs.

DiGiorno pizza: If we could get these for under $5, I’d buy a few for the freezer. These were great cheap meal nights!

Fruits/veggies and baby food pouches: I made Allison’s baby food, using simple fruits and vegetables, and froze the puree in ice cube trays. When she refused purees on a spoon, I bought the pouches instead and gave her one a day. I found that Beech-Nut is the cheapest at $.88 each at Wal Mart.

 Here were some of our staples at Sam’s Club:

Chicken breasts: We bought them at $1.88 per pound, in approximately 5-pound packages, and froze some for future use.

Chocolate chips: We’d buy a 4-pound bag and use them in pancakes and waffles.

Pancake mix: I know it’s cheaper to make your own, but for $5.00 we got a lot of mix and it lasted us quite awhile.

Ground turkey: I can’t remember when we started to buy this, but we started using this instead of ground beef. $2.59/lb as opposed to $2.99+/lb.

Shredded cheese: We’d buy the 5-pound bags of cheese and froze them into 1-pound bags.

We had to be careful when we bought things at Sam’s. Most things were $10+, so one item would wipe out half our grocery budget for the week. I used Swagbucks when I could, taking surveys here and there to get extra gift cards, but I only got around 2 $25.00 gift cards that entire year.


Image of pizza quesadillas on a plate

Cheap meals We Made

Dinner (Lunch was always leftovers)

Pizza quesadillas

Slow cooker caesar chicken sandwiches

Pizza roll-ups

Crock pot chicken and stuffing

Chicken chimi-changas

Creamy ravioli dinner

Slow cooker buffalo chicken

Quick black beans and rice

Three cheese macaroni with tomatoes

Cheese quesadillas

Burrito bowls (rice, black beans, salsa, sour cream, cheese, jalapenos)

Nachos (Same as above but with tortilla chips)

Breakfast

Cereal (from Aldi, or large bags at Meijer)

Piece of sausage on toast

Chocolate peanut butter overnight oats

Pancakes/Waffles (Bought a bulk bag of mix at Sam’s, made big batches and froze the leftovers)


How We Finished Out Strong

Shopping cart from Sam's Club filled with groceries

Allison was born in October 2013, and in April 2014 we got enough money from our tax return to make a big GFS (Gordon Food Services, like Sam’s but mostly restaurant quality food/items) and Sam’s Club run.

We bought household essentials: paper towels, tissues, toilet paper, freezer bags, etc. We also bought food for a month’s worth of meals.

I used this $5 Dinner’s monthly menu for Sam’s Club. (Note: It looks like this menu is now only for purchase and no longer free.)

All the paper goods lasted us almost 6 months, which was when we were able to finally up our grocery budget!


How we survived

I prayed constantly. I didn’t think we could continue this for a full year, but little things happened that I just knew was God at work.

If we needed to buy something we were almost out of, it would magically be on sale the next week, or it would be the off week that we didn’t need to buy formula, or I somehow had enough Swagbucks to get a gift card to use at Sam’s!

We were never in need, and we got through it, and we were still faithful.

If you’re in a similar situation, remember that you WILL get through this. Times will be tough. You’ll probably cry because you just want a little extra money for groceries.

I’ve been there, multiple times, and there’s always a light at the end of the tunnel. Keep praying, keep doing your best with what you have, and you’ll make it through your situation with an inspiring story to share and a better understanding of how you can survive on a shoestring budget.

Save

S

Save

Maggie

Tuesday 21st of September 2021

when I was first married we were poor! we ate a lot of kraft mac and cheese with ground beef in it. and sometimes we would just take what was in the cupboard and toss it all together and call it "what not". now 45 years later, I am single and still struggle paycheck to paycheck but not as bad as then, and now and then I still make "what not" :)

Jaime

Wednesday 22nd of September 2021

I love the term "What not"!

Katie

Thursday 8th of April 2021

Thank you so much for doing this post. After selling my house to move in with my fiancé, things got bad and I had to end the relationship. Apartments in my area are incredibly expensive and while I make too much to go on assistance, I have hefty student loans and a lot of debt. Food is the only place left for me to cutback right now and I've been so afraid I can't do it. This gives me hope and inspiration!

Jaime

Thursday 8th of April 2021

I just said a prayer of financial stability and peace for you, Katie! That's a tough situation, but I can tell you're strong. Please come back if you need prayer!

Chasity

Monday 10th of August 2020

Jaime, Thank you so much for your encouraging post and your testimony. This post looks to be older but my family is struggling because of Covid 19. I was scrolling through Pinterest trying to find ways to make what little bit of money feed us for as long as we can when I ran across your article. I’m sorry for the judgmental comments you’ve received. I’m just so thankful that you are brave enough to share your experience and that you have choose to be an encouragement to others. Also that you kept the faith and gave God all the glory. I’m trying this very moment to keep in my heart, spirit and mind the mentality that God has got this and He will guide us through this time in our lives as well. The spiritual encouragement you gave me far outweighed the lesson on budgeting. God is good and I will praise Him in the good times and the bad! Thank you!

Jaime

Monday 10th of August 2020

Chasity, thank you for sharing this! I just said a prayer for you and your family. COVID's been so tough to deal with, but God is SO much bigger. He'll see you through this! If there are specific ways I can give advice or just pray, I'd be happy to help. My email address is jaime@nogettingoffthistrain.com . =)

15+ Healthy and Budget-Friendly Meal Plans (To Save Your Budget) - Make Save Spend Give

Sunday 24th of May 2020

[…] How We Ater For $37 a Week For a Year […]

Cynder

Monday 30th of December 2019

Wow...$18 dollars for food a week AND you had meat too? That's not amazing, that's a miracle! God really was on your side. I do want to know how you figured out how to fit in soap, shampoo and toilet paper though...just out of curiousity.

What state were you living in at the time? I live in California and I've never heard of a Meijer. We have Aldi stores though and Winco, and those are great. We also have what my family calls "bang 'n dents", which are grocery outlet-type stores. Basically, it's stores who sell the food that's been banged up or dented by falling off the delivery trucks. The regular stores like Ralph's, Vons, Albertsons, Kroger, Food Lion, etc can't sell anything that doesn't look flawless, so they mark it down in these places for cheap.

Look for the odd "hole-in-the-wall" stores, the lone stores that look slightly shabby on the outside. They all have different names, but they're not chain stores. Those places have great deals most of the time; just make sure you know your prices as not everything is automatically cheaper there.

Some of the food may be outdated or expired, and that's okay. It's usually still okay to eat as long as it hasn't been expired for more than 6 months. The only thing I would never buy if it's expired is salad dressing or milk...those things tend to go bad very quickly.

Jaime

Monday 30th of December 2019

Hi Cynder, thank you for your kind words!! We lived (and still live) in Ohio, and Meijer stores are mostly in the Ohio/Michigan area. To be honest, I don't remember how I bought the shampoo and soap... it's possible I bought just what we needed to last us through the bottle, so maybe a couple dollars a week for that? We also used Sam's Club gift cards from using Swagbucks to buy the paper goods, and those last us at least 6 months at a time.

We actually just got a grocery outlet about 15 minutes away from us! I love buying their snacks and frozen items. I'm also like you that I won't buy expired dairy, but other shelf-stable items are fine with me!

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.