Skip to Content

Weekly Shopping and Menu 5-30-16

Sharing is caring!

We're eating for only $30 a week for a (hopefully) short period of time! Want to see how? Check back every Monday for a new shopping list and menu! Week of: 5-30-16. www.nogettingoffthistrain.com

Click here for an explanation on how we’re eating for $30 a week!

What a great shopping week! Pretty much all of my essentials were bought at Aldi this week; I didn’t really need anything at Kroger, but I found some amazing deals I couldn’t pass up and used part of my gift card on them. I just want to give a shout-out to Kroger Krazy for a minute; have you signed up for her text alerts? Whenever there’s a new great deal or coupons, you get a text so you’re the first to know! That’s how I found out about the free doughnut and free Lays Stax. She’s not paying me to say this; I really do just appreciate all the hard work she does so that we can get awesome free stuff! With that being said, let’s take a look at everything I got this week.


We're eating for only $30 a week for a (hopefully) short period of time! Want to see how? Check back every Monday for a new shopping list and menu! Week of: 5-30-16. www.nogettingoffthistrain.com

Kroger

5 Lays Stax: $1.00 each

  • Used $1/1 digital coupon, good up to 5 times in one transaction
  • Final Cost: All 5 for FREE!

Bakery doughnut: $.69, made free with a digital coupon
Southwest dip: $1.00
Cookies: $2.99
Ketchup: $1.57

  • Used $.60/1 Kroger digital coupon
  • Final Cost: $.97

Quaker Breakfast Flats: Free with Free Friday Download

Total: $0.00, thanks to a gift card


We're eating for only $30 a week for a (hopefully) short period of time! Want to see how? Check back every Monday for a new shopping list and menu! Week of: 5-30-16. www.nogettingoffthistrain.com

Aldi

2 packages strawberries: $1.29 each
Bananas: $1.97
Rice cakes: $1.29
Tortillas: $1.39
Crackers: $1.79
Pretzels: $1.29
Mayo: $1.89
Crushed tomatoes: $.95
Ground turkey: $1.89
Sweet potatoes: $1.69
Cooking spray: $1.49
2 dozen eggs: $.89 each
Oats: $2.39
3 blocks cream cheese: $1.29 each
Sliced cheese: $1.79
2 gallons milk: $1.59 each

Total: $31.23
Weekly Total: $31.23


 Menu

Lunch is always leftovers. Items marked with an asterisk (*) were purchased in previous weeks.

Dinner

Tuna melts* (Tuna and bread previously purchased), frozen corn*
Hamburgers* (In freezer), chips/dip, cookies- having family over
Whole wheat waffles, scrambled eggs
Rice and beans, sweet potatoes
Church cookout- making a cheeseball
Goulash, frozen broccoli*
Leftovers
Cream cheese chicken chimichangas* (Chicken in freezer), Spanish rice* – Sending to church friends

Breakfast

Peanut Butter Banana Oat Bars

Allison’s Breakfast and Lunch

Breakfast: Peanut Butter Banana Oat Bars, cereal*
Lunch: Rice cakes with peanut butter*, banana, block cheese*

What’s on your menu this week? Share in the comments!

 

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.