Skip to Content

Weekly Shopping and Menu 3-7-16

Sharing is caring!

Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Monday for a new week of shopping and menus! Week of:3/7/16. www.nogettingoffthistrain.com

In case you missed it last week, we’ll be eating out of our freezer for the next month thanks to my 3-day freezer cooking session! Because I saved up a bit of money beforehand to purchase all the items for that, I still have $60 to spend on anything else I want/need for the week. This week I replenished a lot of my baking supplies. When I went to Meijer Saturday morning, I saw a TON of fruit and veggie trays marked down 40% off. I stood there for about 5 minutes trying to decide if I wanted them, but 1.) I didn’t have enough money left this week and 2.) I’d probably be the only one to eat the veggie ones and I didn’t want to waste it. Next week I’m gonna leave some extra money so I can go back early Saturday morning and grab one or two. I’m just gonna go for it! For now, though, let’s take a look at what I got this week.


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Monday for a new week of shopping and menus! Week of:3/7/16. www.nogettingoffthistrain.com

Kroger

Pull-ups (Not pictured): $4.99
5 bags of Goldfish: $.99 each after the Mega Sale
Mini sandwich crackers: $1.79 on clearance. Impulse buy!
Kraft dressing: Free after a Customer Bonus digital coupon
Colgate toothpaste: Free after a Customer Bonus digital coupon
Milk: $1.79
Gum: $1.29 on clearance
Lindt egg: Free after Free Friday Download

Total: $15.17


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Monday for a new week of shopping and menus! Week of:3/7/16. www.nogettingoffthistrain.com

Aldi

All-purpose flour: $1.46
Pickles: $1.49
2 cans of pumpkin: $.89 each. They’re a seasonal item and $1.89 at Meijer, so I wanted to stock up a little!
Olive oil: $3.19
Jarred jalapenos: $1.49
Salad mix: $.99. I usually buy Romaine hearts, but I noticed we throw away a lot of it. This is more cost-effective for us right now.
Olives: $1.19
Canned mushrooms: $.59
Whole wheat flour: $2.79
Tortillas: $1.49
Babybel cheese: $2.79. Got this for a snack, and I have to say it’s delicious! Gonna try to find it cheaper elsewhere.
Garlic powder: $.99
Bananas: $1.22
Pepperoni: $2.19
Block of cheddar cheese: $1.89
Sliced cheddar: $1.99

Total: $27.53


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Monday for a new week of shopping and menus! Week of:3/7/16. www.nogettingoffthistrain.com

Meijer

Rice: $1.79
Frozen stir-fry veggies: $1.79
Frozen broccoli: $1.25
2 packages strawberries: $1.25 each
2 Mountain Dew Kickstarts: $1.00 each
3 cans Old El Paso enchilada sauce: $1.00 each

Vanilla candy coating (Not pictured): $2.99. I used this to make Easter bark last week.

Total: $13.97
Weekly Total: $60.67. Not included above is Easter candy we purchased for an Easter egg hunt.


 Menu

Lunch is always leftovers. Items marked with an asterisk (*) were purchased in previous weeks.
Sides: Salad, roasted potatoes*, sweet potatoes*, carrots*, cornbread, frozen broccoli

Dinner

Turkey burgers*
Pizza quesadillas* (Pizza sauce is in freezer)
Burritos* (Taco meat is in freezer)
Teriyaki meatballs*
Baked ziti* (From freezer)
Chicken and black bean chili* (From freezer)

Breakfast

Banana pancakes* (In freezer)
Sausage patties*, English muffins*

Allison’s Breakfast and Lunch

Breakfast: Banana muffins*, strawberries
Lunch: Crackers*, cheese, pepperoni, banana

What’s for dinner this week? Share with us in the comments!

This post contains affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.