Skip to Content

Weekly Shopping and Menu 8/9

Sharing is caring!

Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 8/9/15 www.nogettingoffthistrain.com

(Post contains affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.)

Wow, I did a bit of stocking up and STILL had some money left over! I wanted to do some more cheaper meals, especially because I wanted to buy the protein powder at Meijer. Buy one get one free? Yes please, that rarely happens! Let’s see what I got this week!

Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 8/9/15 www.nogettingoffthistrain.com

Kroger

3 jars Simply Jif peanut butter: $1.49 each after the Mega Sale

  • Used $1/3 coupon from the previous week’s paper
  • Final Cost: $1.16 each

2 cartons Silk Almondmilk: $1.99 each after the Mega Sale
Colgate toothpaste: FREE thanks to a digital coupon Kroger put in my account!
Ragu pasta sauce: FREE thanks to a digital coupon Kroger put in my account!

Total: $7.45


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 8/9/15 www.nogettingoffthistrain.com

Meijer

2 containers Nature’s Bounty protein powder: $16.49 each, were BOGO, so $16.49 for both!
Tortilla shells: $1.79
Grapes: $1.87
Cereal: FREE! I looked at my mPerks account and saw a random coupon for free cereal!
10 cups Yoplait yogurt: $.39 each

  • Used $1/10 coupon from the previous week’s paper
  • Final Cost: $.29 each

Total: $21.85. This was after a 5% off Grocery/Health mPerks coupon, too! I also received 2 rewards, good for a total of $11.00 off my next order. Click here for a post I wrote about the perks of shopping at Meijer!


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 8/9/15 www.nogettingoffthistrain.com

Aldi

Dijon mustard: $.79
Wheat flour: $2.79
Bread: $1.79
Mozzarella cheese: $2.99
Ground turkey: $1.89
Eggs: $2.29
2 gallons of milk: $1.69 each
Pepperoni: $1.99
Deli turkey: $2.49
2 cans green beans: $.49 each
2 cans corn: $.49 each

Total: $26.20
Weekly total:$55.50


Menu

Dinner

Pasta and sauce (From pantry) with rope sausage (Bought last week) and fruit cocktail (From pantry)
Homemade chicken nuggets
Crockpot cheeseburgers (Had leftover Velveeta in fridge) and using homemade buns
Quesadilla with rice and black beans (Beans from freezer)
Pizza/Calzones (Haven’t decided which yet… but making my own dough!)
Pancakes with scrambled eggs (Made this recipe earlier in the week and froze the pancakes)
Leftovers

Breakfast

Smoothies with peanut butter, protein powder, almond milk, and bananas (From freezer)
Cereal

Allison’s Lunch

Turkey sandwiches cut into cute mini shapes (Bought these last week from Amazon!), grapes


Did you find any good deals this week? Share with us below!

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.