Skip to Content

Weekly Shopping and Menu 7/26

Sharing is caring!

Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 7/26/15 www.nogettingoffthistrain.com

This week was another “Make really cheap meals so we can stock up” week, but I did SO much better this time around! I found lots of meals in my freezer, so we’re basically eating out of that this week. The bad news is, our freezer is now empty of meals, so I’ll have to fix that! Come see what I got this week!


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 7/26/15 www.nogettingoffthistrain.com

Meijer

5 bottles Kraft salad dressing: $.89 each after Buy 5, Save $5
5 boxes Crystal Light: $.99 each after Buy 5, Save $5
Pint of blueberries: $1.34
Chapstick: $.89
Vinegar: $2.49

Total: $14.54


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 7/26/15 www.nogettingoffthistrain.com

Aldi

Tortilla chips: $1.19
Wheat bread: $1.79
Dijon mustard: $.79
Wheat crackers: $1.79
Flatbread: $1.99
Bananas: $1.17
Romaine hearts: $1.99
Zucchini: $.69
Garlic powder: $.99
Sliced cheese: $1.79
Hummus: $1.99
Pasta sauce: $.99
2 packages breakfast sausage links: $2.49 each
Eggs: $2.29
Honey: $2.99
Pickles: $1.49
Carrots: $1.29
2 gallons of milk: $1.69 each

Total: $33.58
Weekly Total: $50.24. This includes 2 bottles of soap from Target for $.99 each (Not pictured)


Menu

Dinner

Chicken nuggets and fries (From freezer)
DiGiorno pizza (From freezer)
Pasta and sauce (Gonna add pureed zucchini to the sauce)
Soft tacos with homemade tortillas and taco meat (From freezer)
Sweet potato and lentil chili (From freezer)
Chicken caesar pita pockets (Using flatbread instead because Aldi didn’t have pita bread)
Leftovers

Breakfast

Breakfast burritos

Allison’s lunch

Grilled cheese with shredded carrots hidden inside, banana


Did you get any good deals this week? Share with us below!

Katie @thebrooksielife

Sunday 26th of July 2015

This is amazing to me!! We spent so much on food! Usually 1$120-$150 a week for a family of 3. Today when I shopped my grocery store had some buy 2 get 3 free items. I always stock up on those.

Jaime

Monday 27th of July 2015

Nice! I'd love to be able to get in on that sale.

Cynthia @craftoflaughter

Sunday 26th of July 2015

I buy as little processed food as possible and that usually in a higher bill but will careful planning, I can also save quite a bit of money.

Jaime

Monday 27th of July 2015

Awesome! We're slowly getting rid of the pre-made foods, although I do like the bottled salad dressings. =)

Linda@Mixedkreations

Sunday 26th of July 2015

Don't you just love finding good buys? Takes a little bit of work on your part going though ads, and a new way of shopping. But it's so exciting when you get a lot for the price. I price match at Walmart, and I watch CVS, Walgreens and Kroger for sales.

Jaime

Monday 27th of July 2015

I LIVE for grocery shopping every week, haha. It's like a game to see how much food I can get with the money I have!

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.