Skip to Content

Weekly Shopping and Menu 2-15-16

Sharing is caring!

Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Monday for a new week of shopping and menus! Week of: 2/15/16. www.nogettingoffthistrain.com

This week is going to be a little different! The first part won’t affect you guys at all, except maybe for this week. Our usual menu runs Monday through Sunday, but for awhile now I’ve been doing my shopping on Friday/Saturday. It makes more sense to now make my menu Sunday through Saturday. Unfortunately when I decided this, I already made my menu for the week and we have NEXT Sunday’s dinner stuff but we don’t have an extra one for this week, so we’ll probably end up having two leftover nights.

Second, our church is participating in a week-long Daniel Fast. It’s where we basically eat nothing but fruits, vegetables, and some grains. That’s why you see tons of produce this week, but very little of anything else. Allison will not be participating; she’s eating her regular breakfast and lunch, and will eat what we have for dinner, just like we usually do. That being said, let’s look at what I bought!


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Monday for a new week of shopping and menus! Week of: 2/15/16. www.nogettingoffthistrain.com

Meijer

Cilantro: $.69
Pumpkin: $1.89
Basil: $2.00
Frozen corn: $1.25
Milk: $1.99
Peanut butter: $1.99

Total: $9.81


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Monday for a new week of shopping and menus! Week of: 2/15/16. www.nogettingoffthistrain.com

Aldi

Zucchini: $1.99
All purpose flour: $1.46
Grape tomatoes: $1.79
Bananas: $1.60
2 packages blueberries: $2.00 each
Chili powder: $.99
Quinoa: $3.99
Spinach: $1.49
Garlic: $1.99
Black beans: $2.29
Almond milk: $2.29
2 packages raisins: $1.29
Sweet potatoes: $1.99
Tomato paste: $.39
2 cans crushed tomatoes: $.95
2 cans diced tomatoes: $.55
Vegetable broth: $1.79
Red potatoes: $1.99
Strawberry preserves: $1.79
2 avocados: $.99 each
Kidney beans: $.59

Total: $39.96


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Monday for a new week of shopping and menus! Week of: 2/15/16. www.nogettingoffthistrain.com

Sam’s Club

Toilet paper: $17.86
Chicken breasts: $9.04
Wipes: $17.86. Allison’s daytime potty trained now, but I still use these things like every day. I clean all the time with them, haha. So this big box will last me about 6 months or longer instead of the 2 it did when she was in diapers.
Shredded cheddar cheese: $11.28

Total: $3.63 thanks to gift cards from Swagbucks!
Weekly Total: $53.40


 Menu

Lunch is always leftovers. Items marked with an asterisk (*) were purchased in previous weeks.

Dinner

Vegetarian chili
Spinach salad (Using kidney beans instead of chickpeas)
Mexican Quinoa
Vegetable fried rice* (Rice and frozen stir-fry veggies previously purchased)
Black bean and sweet potato nachos
Leftovers x2

Breakfast

Smoothies (Bananas, almond milk, peanut butter, maybe spinach if we have leftovers)
Hash browns (Either red or sweet potatoes)
Oatmeal

Allison’s Breakfast and Lunch

Breakfast: Pancakes* (We have tons of varieties in the freezer)
Lunch: Peanut butter and jelly crackers, string cheese*, banana

What’s for dinner this week? Share with us in the comments!

This post contains affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.

 

 

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.