Skip to Content

Weekly Shopping and Menu 2-1-16

Sharing is caring!

Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Monday for a new week of shopping and menus! Week of: 2/1/16. www.nogettingoffthistrain.com

Because I stocked up big time last week, I had a lot of stuff in the pantry to make dinners this week. I love finding clearance deals at Aldi! This week they didn’t have anything worth buying, so I took the extra money I had left over and put it toward my freezer meal cooking day in March. I did mess up a little, though: As soon as we got home from Aldi, I realized I didn’t buy any toppings for Allison’s pizza. I hope she’s okay with plain cheese pizza! Come see what I got this week.


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Monday for a new week of shopping and menus! Week of: 2/1/16. www.nogettingoffthistrain.com

Kroger

Kellogg’s Krave cereal: $1.49

Kellogg’s Frosted Flakes: $1.49
Kellogg’s Smorz: $1.49

Goldfish crackers: $.99
Cooked Perfect Meatballs: $2.49

  • Used $1.50/1 printable coupon (No longer available)
  • Final Cost: $.99

Frozen broccoli: $2.29
3 cans Red Gold tomatoes: $.49 each

  • Used $.55/3 printable coupon (No longer available)
  • Final Cost: $.30 each

Sunny D drink: Free after Free Friday Download
Uncle Ben’s rice: Free after Free Friday Download
Pudding mix: $.99
15 Powerbar Bars: $.49 each

  • Used two $2/4 printable coupons
  • Used $2/4 Kroger digital coupon
  • Final Cost: $1.49 for 15, plus I received a catalina for $4.00 off my next order!

Total: $10.71


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Monday for a new week of shopping and menus! Week of: 2/1/16. www.nogettingoffthistrain.com

Aldi

2 packages cocktail sausages: $1.99 each
Bananas: $1.40. I love that they’re $.29 a pound right now!
Chorizo: $1.99
Whipped topping: $.79
Hummus: $1.99
Cauliflower: $1.79
2 packages crescent rolls: $1.49 each
Powdered sugar: $1.29
Eggs: $1.39
Ground turkey: $1.89
Brownie mix: $.99
American singles: $1.89
Honey: $2.99
Baking powder: $.99
Pretzels: $1.29
Zucchini: $2.49
Crackers: $1.49
Milk: $1.69

Total: $33.31
Weekly Total: $44.02


 Menu

Lunch is always leftovers. Items marked with an asterisk (*) were purchased in previous weeks.
Side items: Frozen broccoli, gnocchi*, Parmesan Zucchini and Corn* (corn purchased previously), fries*

Dinner

BBQ Ranch Meatballs
Taco Cups* (Wonton wrappers purchased previously)
Turkey burgers* (Will make own buns)
Chicken fries*
Pasta skillet using the chorizo
Leftovers
Superbowl party- making mini pigs in a blanket and peanut butter cookie dough dip with pretzels

Breakfast

Pancakes*, waffles*, scrambled eggs, biscuits* (From freezer)

Allison’s Breakfast and Lunch

Breakfast: Cauliflower pancakes, banana
Lunch: English muffin pizzas, crackers and hummus

I’m also making a special dessert with the brownies and pudding. Check back next week for the results and recipe!

What’s for dinner this week? Share with us in the comments!

This post contains affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.