Skip to Content

Weekly Shopping and Menu 12-27

Sharing is caring!

Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 12/27/15. www.nogettingoffthistrain.com

I have leftovers, guys. So many leftovers. Like, I feel like I won’t have to make dinner at all next week. Part of why our grocery budget has been so cheap is because I plan a meal but never make it, so I push it to the next week, but we still don’t make it and now I have a SECOND meal that I never made… so I have all this food and not enough days in the week. It’s not a bad problem to have! So we stocked up a bit on things and are still having cheap dinners. Let’s see what I got!


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 12/27/15. www.nogettingoffthistrain.com

Sam’s Club

Chicken sausages: $13.98
5 pound bag shredded cheddar: $11.98
Milk: $2.54

Total: $3.00 out of pocket thanks to a gift card from Swagbucks!


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 12/27/15. www.nogettingoffthistrain.com

Meijer

Toothbrushes: $2.29
Foam plates: $1.99
Napkins: $2.15
Frozen vegetables: $.89
Bigelow tea: $1.99
2 boxes butter: $2.50 each

Total: $14.78


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 12/27/15. www.nogettingoffthistrain.com

Aldi

5 cans diced tomatoes: $.55 each
Cream of chicken soup: $.49
Olive oil: $2.99
Eggs: $1.98
Pumpkin chips: $.49 on clearance
Greek yogurt: $3.69
Applesauce: $1.89
Green bell peppers: $1.49
Fruit cups: $1.69
Blueberries: $2.99. I hate paying that price, but I knew Allison would eat them.
Spinach: $.79
Salt: $.39
Rice cakes: $1.99
Carrots: $.99
Bananas: $1.28. Marked down to $.25 a pound!

Total: $25.89


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 12/27/15. www.nogettingoffthistrain.com

Kroger

Pull ups: $4.99
Fels-Naptha soap: $1.29. We use this to make our own laundry detergent!
Buttermilk: $1.79

Total: $8.53
Weekly Total: $52.20


 Menu

Lunch is always leftovers. Items marked with an asterisk (*) were purchased in previous weeks.

Dinner

Fish sticks* and tater tots*
Sausage pasta skillet
Jambalaya
Buttermilk pancakes
Chicken pot pie with homemade buttermilk biscuits
Leftovers
Date night

Breakfast

Buttermilk pancakes
Buttermilk biscuits with ham* or sausage patties*
Greek yogurt with Meijer granola*

Allison’s Breakfast and Lunch

Breakfast: Banana oat muffins*, blueberries
Lunch: Banana, string cheese*, pumpkin bread (Aldi was out of zucchini, so I’ll probably add spinach and carrots to this for extra veggies)


As you can see from the above, one way I stretch my budget is use part of a meal multiple times. For example, at first I only wanted to make buttermilk pancakes, but I knew I’d have a lot of buttermilk left over. So I’m going to make some extra batches for breakfast, and then I decided to have buttermilk biscuits with the chicken pot pie, and make extra biscuits to use for breakfast, too. Pancakes freeze quite nicely and are great for quick meals!

What’s for dinner this week? Share with us in the comments!

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.