Skip to Content

Weekly Shopping and Menu 11-1

Sharing is caring!

Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 11/1/15 www.nogettingoffthistrain.com

Well, I had an interesting shopping week! My parents gave us a bunch of large ham slices that I can use for breakfast and one dinner next week, and I had a lot of stuff in the pantry/freezer to use up, so I’m left with about $19.00 left over for the week! That’s crazy! This is a very good thing though, because somebody got a box of Pull Ups for her birthday and decided she doesn’t want to wear her cloth diapers anymore. I’m currently on the lookout for cheap Pull Ups! This should be interesting, because we’ve never had to include diapers in our grocery budget before. Anyway, let’s see what we got this week!


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 11/1/15 www.nogettingoffthistrain.com

Kroger

2 half gallons milk: $1.00 each
2 Old Spice deodorant: $2.49 each

  • Used 2 $.75/1 printable coupons
  • Used $1.00/2 Kroger digital e-coupon (I’m not supposed to be able to use a printable and digital coupon, but somehow this worked!)
  • Final Cost: $1.24 each. My buy price for these is $1.75 or less, so this was awesome!

Total: $4.84


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 11/1/15 www.nogettingoffthistrain.com

Meijer

Animal crackers: $1.39. I’m using these to bribe Allison to use the potty; I know bribing is bad, but when it comes to potty training, I believe you have to do whatever it takes!
Pumpkin candy: $3.00

Total: $4.39


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 11/1/15 www.nogettingoffthistrain.com

Aldi

Wheat flour: $2.79
Gallon of skim milk: $2.09
Gallon of whole milk: $2.49. Why are the prices of milk different???
All purpose flour: $1.36
Bread: $1.79
Apples: $1.99
Can of pumpkin: $.89
Ground turkey: $1.89
Crescent rolls: $.99
Ketchup: $1.39
Brown sugar: $1.09
White chocolate chips: $1.49
Grapes: $1.68
2 cans corn: $.49 each
Hummus: $1.99
Butter: $2.87
Eggs: $2.29
Cereal: $1.69
Honey: $2.99
Strawberry jelly: $1.79

Total: $36.53
Weekly Total: $47.68. $1.92 of that was from something purchased with grocery money at Hobby Lobby.


Menu

Lunch is always leftovers. Items marked with an asterisk (*) were purchased in previous weeks.

Possible sides: Fries*, shredded hash browns*, applesauce*, grapes, apples, sweet potatoes*

Dinner

Kraft mac and cheese* with ham*
Pizza quesadillas* (Everything to make this is already in the house!)
Biscuits and gravy*
Sriracha chicken quesadillas*
Homemade chicken nuggets*
Sloppy Joe casserole

Breakfast

Egg cups with ham*
Cereal

Allison’s breakfast and lunch

Breakfast: Cheerios*, banana pancakes
Lunch: Peanut butter and jelly sandwich, crackers and hummus

Other

Pumpkin cookies for a women’s group at church
Pumpkin oat chocolate chip muffins for a Christmas bazaar bake sale for MOPS


Did you get any good deals this week? Share in the comments!

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.