Skip to Content

Weekly Shopping and Menu 10/4

Sharing is caring!

Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 10/4/15 www.nogettingoffthistrain.com

Thank goodness for Swagbucks, holy cow! I was really hurting for cheese and my Sam’s Club gift card from Swagbucks finally came in. I’m also trying some new recipes and things for Allison which you’ll see below; I’m interested to see how this works out! Let’s see what I got.


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 10/4/15 www.nogettingoffthistrain.com

Sam’s Club

Ziploc gallon freezer bags: $13.72
5 pound bag of shredded cheddar cheese: $12.77

Total: $2.48 after my Swagbucks gift card!


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 10/4/15 www.nogettingoffthistrain.com

Meijer

2 bottles Nature Made supplements: $7.99 each, were BOGO free- $7.99 for both
Green chiles: $.99
Pita bread: $2.09
Frozen broccoli: $1.25
Butternut squash: $1.64
International Delight creamer: $2.49

Tortillas: $1.50

Total: $17.53


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 10/4/15 www.nogettingoffthistrain.com

Aldi

Spinach: $1.79
Pineapple chunks: $.99
Applesauce: $1.89
4 cans tomato paste: $.39 each
String cheese: $2.79
Diced tomatoes: $.55
2 cans tomato sauce: $.25
Pepperoni: $2.19
Greek yogurt: $3.69
Frozen ravioli: $2.69
Butter: $2.99
Mushrooms: $.59
Ground turkey: $1.89
Spaghetti squash: $1.29
2 gallons of milk: $2.49 each
Whipping cream: $1.69
Shredded mozzarella: $3.29
Parmesan cheese: $2.49

Total: $37.75
Weekly Total: $57.76


 Menu

Items marked with an asterisk (*) were purchased in previous weeks.

Dinner

Butternut squash soup
Cajun chicken spaghetti squash
Skinny chimichangas
Tuna melts* (Will bake own bread)
Homemade pizza
Ravioli bake

Breakfast

Chocolate chip scones* (Had all ingredients at home!)

Allison’s Breakfast/Lunch

Breakfast: Waffle sticks, yogurt, Cheerios
Lunch: Spinach dip with pita bread, pineapple chunks, string cheese

I’m trying a bunch of new stuff with Allison. I really want her to eat a wide variety of foods, but she’s just so picky! I’m hoping that something here sticks.

What are you having for dinner next week? Share with us in the comments!

Crystal

Sunday 11th of October 2015

I found a link for your site onPinterest and had to check out your menus. We are a family of 5 and live on a tiny budget. I usually spend $150 a week. That is for groceries and toiletries. I wish I could get it lower. We eat very few processed foods and the ones we do eat are minimally processed (pasta, a few snack items, tortilla chips, salsa) but that's about it. It does tend to cost more to eat healthy. Isn't it sad that's the case? We pretty much rotate the same 10-12 meals because I know what is the rock bottom cheapest. For instance, every week we have salmon patties with veggies on the side, spaghetti with salad, whole chicken in the crock pot with veggies, and tacos with black beans/rice. (Our veggies usually include sweet or white potato or another starchy veg like squash (just bought some acorn squash) and something frozen like broccoli, peas or a mix. The other three nights I mix it up with the other meals I know I can get cheapest. It works for us and helps us eat well on a budget. A smart friend once told me, "Variety is a luxury most of the world doesn't get." So the fact that I can change it up a little is a blessing! I enjoyed taking a peek at your site!

Jaime

Sunday 11th of October 2015

Thank you so much for stopping by! I definitely agree, it's a lot harder to eat healthy because everything is so expensive. I usually don't mind eating the same thing every week, but I try to vary it just a little so nobody gets bored! =)

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.