Skip to Content

Weekly Shopping and Menu 1-10-16

Sharing is caring!

Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 1/10/16. www.nogettingoffthistrain.com

Earlier this week I organized my freezer and took inventory, and I had no idea we had so much stuff! It was mostly breakfast bars and about 6 bags of chopped bananas, but there were a couple dinners in there and so we’re eating out of the freezer as much as we can this week. We want to defrost it soon before we start our freezer meal month adventure in March. Speaking of, I’m attempting to set aside $10.00 each week from our grocery budget to help pay for some of the up-front costs of making a month’s worth of meals in one day. It definitely didn’t happen this week, but I’m aiming for next week! Let’s see what I got this week…. so many impulse buys.


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 1/10/16. www.nogettingoffthistrain.com

Kroger

Natures Harvest bread: Free after the Free Friday Download
Gala apples: $2.49
2 tubes Colgate toothpaste: $1.00 each

  • Used 2 $.50/1 coupons from the newspaper
  • Final Cost: $.50 each

3 cups CARBMaster yogurt: $.33 each. Impulse buys, I really wanted some yogurt!
Pull ups: $4.99

Total: $9.99


 Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 1/10/16. www.nogettingoffthistrain.com

Meijer

2 cups Dannon Oikos Triple Zero yogurt: $1.00 each. More impulse buys; I blame my friend Stephanie for saying these were good, I had to try them!
Frozen corn: $.89
8 containers of Crystal Light: $.99 each. I used a $4.00 catalina that I got earlier this week from buying 8 MORE of these, plus I got another $4.00 catalina for my next order!
2 packages strawberries: $2.00 each
2 bottles Coffee Mate creamer: $1.09 each, on clearance

  • Used $.50/2 coupon from newspaper
  • Final Cost: $.84 each

Total: $13.06


Want to see what a family of 3 eats for $60 a week? Check back every Sunday for a new week of shopping and menus! Week of: 1/10/16. www.nogettingoffthistrain.com

Aldi

Banana peppers: $1.49
Pure vanilla extract: $1.99
2 blocks cream cheese: $.99 each
Hummus: $1.99
Bananas: $.82
Cocoa powder: $2.19
Pretzel sticks: $1.29
Flour: $1.36
Grape tomatoes: $1.49
Greek yogurt: $3.69
Romaine lettuce: $1.99
2 cans diced tomatoes: $.55 each
Applesauce: $1.89
Pepperoni: $2.19
(Everything below not pictured:)
Shredded hash browns: $1.75
2 gallons of milk: $1.89 each
Cream of chicken soup: $.69
2 bottles coffee creamer: $.79 each, on clearance

Total: $33.59
Weekly total: $56.64


 Menu

Lunch is always leftovers. Items marked with an asterisk (*) were purchased in previous weeks.

Dinner

Lentil sweet potato chili* (From freezer)
Lasagna roll ups* (From freezer)
Gnocchi* with jarred pasta sauce*
Homemade pizza* (Have pizza sauce in the freezer)
Dinner out for dad’s birthday
Dinner out with friends
Leftovers

Breakfast

Banana breakfast bars* (From freezer)

Allison’s Breakfast and Lunch

Breakfast: Banana breakfast bars*, strawberries
Lunch: Pretzel sticks, hummus, string cheese*, banana

I’m also making a double batch of cream cheese chicken chili and chocolate doughnuts for a chili cook-off Saturday.

What’s for dinner this week? I’d love to hear about it!

Cyndie

Monday 20th of November 2017

What are your thoughts on buying organic or even NonGMO? Even though I only buy for 3 people, the prices for these items are very expensive.

Mary

Friday 4th of May 2018

I get my Organic at Costco. Many of their items are organic for the same price as the grocery store non organic

Jaime

Tuesday 21st of November 2017

Hi Cyndie! I personally don't go out of my way to purchase organic or non-GMO items. In my opinion, it's just not worth the extra money. The only time I'll buy them is if they're lower than non-organic. =) You can certainly find coupons for organic food, though! Here's a post I wrote with links to coupon sites: https://www.nogettingoffthistrain.com/frugal/can-eat-healthy-coupons/

Chelsea

Thursday 26th of October 2017

Hi,

I stumbled upon this. Im not sure if you have a Walmart in your area, but some things might be even cheaper than aldi. Preferably baking items. You listed cocoa powder as 2.19, where at Walmart it's a little over a dollar (1.09 i believe). Might be worth it to check out :) another budget friendly meal is sausage and potatoes (fry them in a skillet and add in peppers if you like) or rice casseroles. Usually instant rice is fairly cheap and produces quite a bit.

Jaime

Friday 27th of October 2017

Thanks, Chelsea! I'll have to head to Wal Mart to check out their prices. =)

Terri Cranfill

Wednesday 14th of June 2017

A Seal a Meal investment that seals food and safely removes the air that causes freezer burn is a wonderful purchase. Be sure to take advantage of the varying settings, as I first totally squished 4 hot dog buns instead of using the manual, seal only button! Oh, well.

Leilani Abbott

Sunday 17th of January 2016

A fairly inexpensive favorite meal is Mexican Eggs. Can of refried bean eggs corn tortillas meat of your choice..fry bacon or sausage or kielbasa. Heat beans crisp fry tortilla (I use 2 person or toast. I fry my eggs or one can scramble them . $salsa to dribble on top of eggs. Sprinkle with cheeses. Yum

Jaime

Sunday 17th of January 2016

Whoa, that sounds good! I've honestly never had eggs with Mexican food before, although I know it exists. Sounds like a good way to get inexpensive protein!

Lynn Grate

Monday 11th of January 2016

I just discovered your blog. I'm hooked! I've shopped and cooked this way for years. I no longer have a family to cook for (I wad widowed in 2004 and my step children left my life) but I still have to be careful with my money. I am planning a blog to help others save money especially those with special dietary limitations and living with limited incomes. ( I find it is very similar to the costs of raising kids.)

Jaime

Monday 11th of January 2016

Thank you very much! =) Once you get your blog up and running, please send it to me! I'm not very skilled at meal planning for those with dietary needs so I'd love to refer people to someone that is!

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.