Skip to Content

$75 Weekly Shopping and Menu 9-5-16

Sharing is caring!

Want to know how a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a full menu and grocery list! Week of: 9-3-16. www.nogettingoffthistrain.com

This post contains affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.

Wow, what a busy weekend! Tons of shopping, and Kings Island on Sunday. Super tiring, but super fun! I shopped at 5 different places again, but I can’t help it when there are good deals! I bought stuff to make spaghetti sauce for the freezer, as well as hot dogs. Buying things at a low price now, even when I don’t need them, saves me money in the end if I should suddenly find myself with no money left and we need food. Here’s what I bought this week!


Want to know how a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a full menu and grocery list! Week of: 9-3-16. www.nogettingoffthistrain.com

Sam’s Club

Shredded mozzarella: $11.48
Larabars: $10.00 marked down. I have to say, they’re absolutely delicious, and NO added sugar!
Chicken breasts: $12.82
Tomato sauce: $2.98

Total: $26.00 OOP thanks to a gift card from Swagbucks!


Want to know how a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a full menu and grocery list! Week of: 9-3-16. www.nogettingoffthistrain.com

GFS

Hot dogs: $5.99. Sticking them in the freezer, should last us awhile!

Total: $5.99


Want to know how a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a full menu and grocery list! Week of: 9-3-16. www.nogettingoffthistrain.com

Aldi

Greek yogurt: $3.49
Sausage roll: $1.99
Applesauce cups: $1.49
Bananas: $1.21
Bread: $1.29
Raisins: $.99
Smoked sausage: $2.19
Bagels: $1.59
Olives: $1.29
Diced tomatoes: $.55
Kidney beans: $.59
Drink mix packets: $1.19
4 cans tomato paste: $.39 each
2 cans tuna: $.65 each
Sugar: $1.79
Half & half: $1.89
Spinach: $1.79
Pepperoni: $2.19
2 gallons milk: $1.69 each
Eggs: $.99

Total: $32.76


Want to know how a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a full menu and grocery list! Week of: 9-3-16. www.nogettingoffthistrain.com

Farmer’s Market

2 large zucchini: $1.00 each. No kidding, these were as long as my forearm!
Bell pepper: $.75
Tomato: $.75

Total: $3.50


Want to know how a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a full menu and grocery list! Week of: 9-3-16. www.nogettingoffthistrain.com

Meijer

Pens: $2.29
Vinegar: $1.89
Vanilla extract: $2.99
4 boxes pasta: $.79 each
Starbucks VIA: $5.99

Total: $11.49 after a $5.00 off reward from last week
Weekly Total: $79.74


 Menu

Lunch is always leftovers. Items marked with an asterisk (*) were purchased in previous weeks.

Dinner
Sausage pasta skillet* (Yep, making it again. I have just enough whipping cream left for another batch)
Taco salad* with shredded chicken (Tortillas purchased last week)
Pizza bagels, salad*
Tuna melts, frozen broccoli*
Marinated chicken, zucchini, frozen corn*
Red beans and rice
Leftovers

Breakfast
Sausage egg casserole (Adding spinach)

Allison’s Breakfast and Lunch

I’m trying something different and I’ll let you all know how it goes! Instead of giving her the same thing every day for a whole week, I’m filling the fridge with different kinds of items- applesauce cups, raisins, string cheese, yogurt, working on veggies… and I’m letting her pick and choose what she wants. Should be interesting!

What’s on your menu this week? Share below in the comments!

Save

Save

Save

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.