Skip to Content

$75 Weekly Shopping and Menu 2-20-17

Sharing is caring!

Want to know what a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a grocery list and menu! Week of: 2-20-17.

I was pretty excited about all the great deals I found this week! I find myself buying chicken every week it’s on sale, because it’s a cheap source of protein and I’d like to be able to eat it a couple times a week. And at $1.47 a pound this past week, I couldn’t pass it up! Turkey burgers were another good one; they were BOGO free at Meijer, and made for a good deal at $4.00 a box.

I was recently asked if we actually eat all the fruit I buy in a week… namely the strawberries. Looking back at my pictures, I think “Man, this really is a lot for a family of 3”. The answer is I won’t let it go to waste! Allison is slowly backing away from bananas and much prefers strawberries right now, and any kind of nutrition I can get in her is wonderful, so I give her as many strawberries as she wants. Usually she only eats 3-4 a day, but I help by adding a bunch to my yogurt at night. We had some left over from last week, so I chopped and froze for my later yogurt snacks. And as for grapes… I never buy them in the off-season because they’re so expensive, so we’re binging on grapes until I can’t buy them anymore! Here’s what the rest of my shopping trip looked like:


Want to know what a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a grocery list and menu! Week of: 2-20-17.

Sam’s Club

Honey: $10.37
Maple syrup: $9.98

Total: Free thanks to a gift card from Swagbucks!


Want to know what a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a grocery list and menu! Week of: 2-20-17.

Aldi

Milk: $1.39
Pretzels: $1.29
Crackers: $1.69
Graham crackers: $1.29
Pepperoni: $2.19
Yogurt tubes: $1.79
Sweetener packets: $1.59
Parmesan cheese: $2.49
Tomatoes: $1.29
Yogurt covered raisins: $1.89
Cottage cheese: $1.99
Sweet potatoes: $1.49
Sliced swiss cheese: $1.99
Romaine hearts: $1.99
Spinach: $1.49
Marshmallow creme: $.50, on clearance. Fluffernutter sandwiches are in my future! =)
Tomato sauce: $.25
Green bell peppers: $.99
4 cans tomato paste: $.39 each
Bananas (Not pictured): $1.38
Oranges (Not pictured): $1.49
Dove chocolate hearts (Not pictured): $1.49

Total: $33.51. Will also purchase a French loaf here this week for dinner.


Want to know what a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a grocery list and menu! Week of: 2-20-17.

Meijer

3 2-pound bags dried black beans (Not pictured): $1.49 each, on clearance
2 boxes Cheesecake pudding mix: $1.05 each
Grapes: $4.22
Hot sauce: $1.19
Gum: $2.00
2 boxes Jennie-o turkey burgers: $7.99 each

Total: $21.19


Want to know what a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a grocery list and menu! Week of: 2-20-17.

Fresh Thyme

Chicken breasts: $9.98, were $1.47/lb
3 packages strawberries: $1.50 each

Total: $14.48
Weekly Total: $69.18


 Menu

Lunch is always leftovers. Items marked with an asterisk (*) were purchased in previous weeks.

Dinner
Turkey burgers* (Buns in freezer), sweet potato fries
Spinach Parmesan pasta* (Already had pasta and shredded Parmesan)
Cooking for my family: French bread pizza, salad, fruit, Greek yogurt cheesecake cups (Recipe coming soon!)
Rice* and black beans, sweet potatoes
Marinated chicken, quinoa*, frozen broccoli*
Pancakes
Leftovers

Breakfast
French toast* (Using one of the many loaves in the freezer, eggs bought previously)

Trail mix for Allison’s lunch: Cheerios*, pretzels, yogurt raisins, peanuts*

What’s on your menu this week? Share below in the comments!

Save

Save

Save

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.