Skip to Content

$75 Weekly Shopping and Menu 12-12-16

Sharing is caring!

 

Want to know what a family of 3 eats for $75 a week? Click to see a full grocery list and recipes! Week of: 12-12-16. www.nogettingoffthistrain.com

I am so glad this past week is behind us! It was so busy; I was gone 6 out of 7 nights last week and preparing for a family Christmas at the same time. Everything was so much fun in the end, but I’m so tired and have a lot to catch up on.

Let me tell you about this grocery trip. I was on our last jar of peanut butter and was about to go to Kroger to buy a couple more, because I knew their natural peanut butter was on sale for $1.49. I just happened to look at the ad that started Wednesday and saw that they were going on sale for 99 cents each when you buy 3. Hello, shelf clear out! Okay, so I left 3 on the shelf. Sorry. But 99 cents is an absolute stock-up price around here so I had to buy enough to last us awhile…. about 3 months to be exact, at the rate we go through it. I can’t even tell you how happy I was to be stocking up.

I’m trying a couple new recipes this week because for some reason shredded cabbage sounded amazing. Definitely buying bags of pre-shredded instead of a whole cabbage, because last time I threw out a ton because I just didn’t know what to do with it all. Hopefully it turns out well! Here’s what I bought this week:


Want to know what a family of 3 eats for $75 a week? Click to see a full grocery list and recipes! Week of: 12-12-16. www.nogettingoffthistrain.com

Aldi

Shredded Parmesan cheese: $1.99
Chocolate almond bark: $2.69, used it for Saturday’s family Christmas
Bananas: $1.97
2 rolls ground turkey: $1.89
Brown sugar: $.99
2 cans tuna: $.65 each
Raisins: $2.89
Romaine hearts: $1.99
Stuffing mix: $.79
Cream of chicken soup: $.49
Tortillas: $1.39
Sliced cheddar: $1.99
Orange juice: $2.09
Stevia: $3.99
Grated Parmesan cheese: $2.49
Sprinkles: $2.99
Pepperoni: $2.19
Green onions: $.99
3 dozen eggs: $.59 each
2 gallons milk: $1.69 each

Total: $42.15


Want to know what a family of 3 eats for $75 a week? Click to see a full grocery list and recipes! Week of: 12-12-16. www.nogettingoffthistrain.com

Meijer

Lime juice: $.88
Pasta: $1.00
2 packages cole slaw mix: $1.69 each
Frozen peas: $1.79
Paper cups: $1.79
Fruit bars: $1.50
Donut holes: $2.99
Gogurt: $2.00
Deli ham: $3.00

Total: $12.88 after a $5.00 reward I got last week


Want to know what a family of 3 eats for $75 a week? Click to see a full grocery list and recipes! Week of: 12-12-16. www.nogettingoffthistrain.com

Kroger

12 jars peanut butter: $.99 each when you buy in sets of 3
Paper plates: $2.00
Coffee cups:$3.29

Total: $17.23
Weekly Total: $72.26


 Menu

Lunch is always leftovers. Items marked with an asterisk (*) were purchased in previous weeks.

Dinner
Egg roll in a bowl, rice
Ground turkey quesadillas, cumin lime coleslaw
Ham and cheese calzones, frozen broccoli*
Slow cooker chicken* and stuffing, frozen green beans*
Tuna melts, Parmesan peas
Leftovers

Breakfast
French toast* (Bread in freezer)
Scrambled eggs
Cinnamon rolls for MOPS

What’s on your menu this week? Share below in the comments!

Save

Save

Save

Save

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.