Skip to Content

$75 Weekly Shopping and Menu 11-21-16

Sharing is caring!

Want to know what a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a full grocery list and menu! Week of: 11-21-16. www.nogettingoffthistrain.com

Big day coming up this week! I’ve been so excited for Thanksgiving; I’ve been preparing the past couple weeks and it’s just going to be a great time spent with family. I just have some last-minute produce to buy on Tuesday, which I saved some leftover money for, but other than that, I’m totally prepared!

My favorite find this week was the tubs of Greek yogurt at Sam’s Club. I usually pay $3.49 per tub at Aldi, and this yogurt at Sam’s was totally new. It was $5.62 for both, which amounts to $2.81 per tub. I use a LOT of Greek yogurt, for everything, so now I’m excited to pay even less! I did find out that their string cheese went up in price AGAIN. It used to be $8.48 for 48 pieces, then $9.98, and now $10.48. After checking Aldi’s prices though, I found out that Sam’s is still cheaper by like 2 cents per stick, so looks like I’ll continue to buy from Sam’s. Check out what else I bought this week:


Want to know what a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a full grocery list and menu! Week of: 11-21-16. www.nogettingoffthistrain.com

Sam’s Club

Oikos Triple Zero Greek yogurt cups: $10.48 with Instant Savings event, submitted for a $3.00 Ibotta rebate
Case of 2 containers nonfat Greek yogurt: $5.62
Disposable gloves: $9.93

Total: 4 cents out-of-pocket thanks to a gift card from Swagbucks!


Want to know what a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a full grocery list and menu! Week of: 11-21-16. www.nogettingoffthistrain.com

Meijer

Pie pans: $2.49, got 10% off with an mPerks coupon
2 bottles of toothpaste: $2.59 each, were Buy One Get One 50% off
Milk: $1.79, submitted for a $.25 Ibotta rebate
Bolthouse Farm dressing: $2.79
Hidden Valley ranch dip mix: $1.49, submitted for a $.50 Checkout51 rebate
Horizon crackers: $2.49

Total: $15.12


Want to know what a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a full grocery list and menu! Week of: 11-21-16. www.nogettingoffthistrain.com

Kroger

3 jars natural peanut butter: $1.50 each

Total: $4.50


Want to know what a family of 3 eats for $75 a week? Check back every Monday for a full grocery list and menu! Week of: 11-21-16. www.nogettingoffthistrain.com

Aldi

Cottage cheese (not pictured): $1.99
2 2-liters of soda: $.99 each
Frozen hash browns: $1.65
Bananas: $2.28
Ground sausage: $1.99
Olives: $1.19
Poultry spice: $1.69
Romaine hearts: $1.99
Garlic powder: $.99
Pepperoni: $2.19
Tortillas: $1.39
Dark chocolate chips: $1.49
Pie crusts: $1.49
Veggie straws: $1.89
Fruit cups: $1.69
Eggs: $.99
Shredded parmesan: $1.99
2 cans tuna: $.65 each
Cream of chicken soup: $.49
Sliced cheddar: $1.99
String cheese: $2.79
Granola bars: $1.49
Green peppers: $1.49
Croutons: $.89
Protein bars: $1.99
Whipped cream: $2.99
Gum: $.85
Crackers: $1.69

Total: $48.31
Weekly Total:$67.93


 Menu

Lunch is always leftovers. Items marked with an asterisk (*) were purchased in previous weeks.

Dinners
Salsa chicken* burritos, salad
English muffin* pizzas, salad
Tuna melts* (Bread in freezer), frozen broccoli*
Chicken* Caesar wraps, frozen corn*
Thanksgiving (I’m making turkey, cornbread dressing, cranberry sauce, pumpkin pies)
Leftovers
Leftovers or pancakes, depends on how much food we have

Breakfast
Oatmeal cookie overnight oats
Scrambled eggs
Breakfast bake for MOPS
Pumpkin Oatmeal Chocolate Chip Scones for Thanksgiving breakfast

What’s on your menu this week? Share below in the comments!

This post contains affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.

Save

Save

Save

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information.